Popularne zabiegi


Zmarszczki - zabiegi usuwania zmarszczek

Najczęstsza przyczyna wizyt w gabinetach medycyny estetycznej. Jak można zwalczać zmarszczki? Wybór metody oczywiście zależy od:

- lokalizacji zmarszczek

- nasilenia zmarszczek

- nasilenia opadania twarzy.

Medycyna estetyczna oferuje dwa typy zabiegów:

- usuwające bądź zmniejszające zmarszczki

- rewitalizujące skórę.

Zabiegi likwidujące, bądź zmniejszające zmarszczki:

  1. Zmarszczki mimiczne górnej części twarzy, czyli: zmarszczki czoła i tzw. kurze łapki w pierwszym rzucie najczęściej leczone są za pomocą toksyny botulinowej (Botox, Azzalure, Bocouture). Jest to prawie bezbolesny zabieg polegający na wstrzyknięciu za pomocą bardzo cienkiej igły substancji osłabiającej pracę mięśni. Efekt pojawia się po kilku dniach, a utrzymuje się 4-6 miesięcy. Co ważne, umiejętnie zrobiony Botox daje naturalny efekt!

  2. Pozostałe zmarszczki twarzy najczęściej są leczone w gabinetach medycyny estetycznej za pomocą wypełniaczy. Najpopularniejszym z nich jest kwas hialuronowy. Zabieg polega na wstrzyknięciu w skórę żelu, który ją unosi, przez co niweluje zmarszczkę, czy bruzdę. Efekt pojawia się natychmiast i utrzymuje się około roku. Nie jest obojętne, jaki kwas hialuronowy jest podawany. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej produktów o nieznanym nam profilu bezpieczeństwa. Na dzień dzisiejszy najlepiej przebadanymi preparatami, których stosowanie daje gwarancje najwyższego poziomu bezpieczeństwa są: Juvederm i Restylane.

Obecnie coraz częściej stosowany jest również inny wypełniacz – bazujący na hydroksyapatycie wapnia preparat Radiesse. Preparat ten stymuluje skórę do syntezy kolagenu.

W przypadku, gdy twarz wymaga bardziej globalnego działania, stosowane są takie preparaty jak Sculptra, czy nici PDO.

 

 

Opadająca twarz - 'zabiegi liftujące

Proces opadania twarzy odbywa się na skutek procesów starzenia, polega na zmniejszeniu tkanki kostnej, mięśniowej występującej na twarzy, utraty elastyczności skóry, co powoduje spłaszczenie fizjologicznych wypukłości, opadnięcie skóry ku dołowi (tzw. chomiki) i jako jeden z efektów pojawienia się bruzd i dolin (okolice zacienione). Dlatego też z reguły zamiast po prostu wypełniać bruzdy nosowo-wargowe, co nie da efektu odmłodzenia i wypoczęcia twarzy, proponujemy zabiegi wolumetryczne, które mają za zadanie przywrócić twarzy młodszy kształt.

W celu korekcji tego procesu można stosować implanty z kwasu hialuronowego i implanty z innych substancji wypełniających (hydroksyapatyt wapnia). W przypadku twarzy z cechami zaniku często stosowanym preparatem jest kwas L-polimlekowy. W ostatnich latach pojawiła się nowa ciekawa alternatywa – nici PDO, za pomocą których można unieść twarz w górę. W tym celu można stosować tzw. nici haczykowe.

Efekty zabiegów, w zależności od stosowanej metody utrzymują się około roku – kwas hialuronowy, 1,5 roku – nici PDO i hydroksyapatyt wapnia oraz 2-3 lat – kwas L-polimlekowy. Wszystko jednak zależy od preparatu i indywidualnych cech pacjenta. Celem tych zabiegów jest przewrócenie w miarę możliwości utraconej objętości twarzy oraz uniesienie opadających tkanek.

W celu uniesienia opadających tkanek stosowane są również metody termoliftingu, takie jak daleka podczerwień (Titan), fale radiowe (Thermage, Alma Accent) i sfokusowane ultradźwięki (Ulhtera).

Obecnie najsilniejszą metodą termoliftingu jest zabieg Ulthera.

Usta

Zabieg powiększania ust jest zalecany w różnych przypadkach – po prostu chęci ich powiększenia, korekcji kształtu (asymetrie, zbyt wąska górna warga itd.) oraz odmładzanie ust. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w usta. Najczęściej stosowane są preparaty kwasu hialuronowego. Preparaty niewchłanialne prawie w ogóle nie są stosowane w medycynie estetycznej i nie są przez nas polecane.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk ust. Osoby nosiciele wirusa opryszczki powinny stosować profilaktykę przeciwwirusową.

Powiększanie ust nie jest równoznaczne z uzyskaniem efektu „karpia”. Usta powiększone z wyczuciem są po prostu ładniejsze od naturalnych i ciężko osobom postronnym stwierdzić, czy były one powiększane.

Nadpotliwość

Nadpotliwość, (nadmierna potliwość) – (łac. i ang Hyperhidrosis) stan kliniczny, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu (niepotrzebną do „schładzania” organizmu). Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opieramy na subiektywnym odczuciu pacjenta. Dotyczy ona całego ciała, ale głównie pach, dłoni, stóp.

Z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną, najbardziej efektywne w tym przypadku jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej, która hamuje przewodnictwo pomiędzy nerwem a gruczołem potowym. Efekt utrzymuje się od 6- 8 miesięcy.

W przypadku, gdy w gabinecie oferowane są również zabiegi chirurgiczne – trwały efekt kliniczny można uzyskać przeprowadzając liposukcję dołów pachowych. Zabiegu tego oczywiście nie można przeprowadzić w przypadku dłoni i stóp.

Przebarwienia

Przebarwienia są to zmiany na skórze będące wynikiem zaburzeń produkcji melaniny w organizmie, spowodowane działaniem słońca, zależne od wieku i zaburzeń hormonalnych. Przebarwienia powstają na całej skórze ciała, najbardziej kłopotliwe są na szyi, dekolcie i dłoniach. Stosowanie niektórych leków, perfum sprzyja powstawaniu przebarwień. Istotna dla przeciwdziałania tym procesom jest właściwa ochrona skóry odpowiednimi kremami UV w zależności od fototypu skóry.

W procesie leczniczo-terapeutycznym obecnie standardem postępowania w medycynie estetycznej jest stosowanie zabiegów laserowych. Obecnie najlepsze efekty można uzyskać z użyciem:

- wysokiej klasy IPL

- laserów Q-switch, również wysokiej jakości

Należy pamiętać, że na naszym rynku dominują niskiej jakości urządzenia produkowane w Azji. Za pomocą takich urządzeń nie można skutecznie i bezpiecznie leczyć pacjentów.

Ponadto:

- drobne przebarwienia można leczyć laserem KTP

- głębokie przebarwienia warto leczyć laserami frakcyjnymi.

W leczeniu przebarwień stosowane są również peelingi, jednak cechują się one mniejszą skutecznością oraz częstszymi nawrotami.

Niejednokrotnie do gabinetu medycyny estetycznej przychodzą pacjentki, które rozpoczynały leczenie przebarwień od gabinetów kosmetycznych. Stosowanie peelingów i mikrodermabrazji często kończy się w takich przypadkach nasileniem zmian po kolejnej ekspozycji na słońce.

Naczynka

Naczynka na twarzy i dekolcie są efektem często genetycznej słabości naczyń krwionośnych i objawiają się jako czerwona siateczka na twarzy o różnej częstotliwości i gęstości. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu naczynek jest nadmierna ekspozycja na słońce.

Najskuteczniejsze w korekcji naczynek są zabiegi przy użyciu:

- odpowiedniego lasera: KTP, diodowy, Nd-Yag. Należy podkreślić, że nie ma idealnego i za razem uniwersalnego lasera do zamykania naczyń. Żeby uzyskać wysoką skuteczność zabiegów, należy dysponować „arsenałem” urządzeń laserowych.

- wysokiej klasy urządzenia IPL. Niskiej klasy IPL są mało skute i obarczone dużo wyższym ryzykiem powikłań.

Zabiegi polegają na skierowaniu wiązki światła na zmianę. Po ok. tygodniu zmiana zanika. Nierzadko potrzebna jest seria kilku zabiegów.

W przypadku naczynek na nogach problem jest troszkę szerszy. Ich występowanie związane jest z zaburzeniami krążenia żylnego.

Do właściwego leczenia potrzebna są często:

- diagnostyka (włącznie z USG)

- profilaktyka (odpowiednio dobrane rajstopy przeciwżylakowe)

- leczenie – z użyciem lasera i / lub skleroterapii. Dobór terapii jest uzależniony od stanu pacjenta.

Rumień - leczenie laserowe i IPL

Rumień to zaczerwienienie na twarzy wynikające z rozszerzonych naczynek krwionośnych w tej okolicy. Czasem są rozszerzone na stałe, a czasem rumieńce pojawiają się tylko „napadowo” pod wpływem silnych emocji, gorąca lub alkoholu.

 

Bardzo skuteczne w leczeniu rumieńca jest laseroterapia zmienną długością fal świetlnych IPL, które często skutecznie korygują, obkurczają a następnie zamykają naczynka. Istotne jest, aby zabieg był przeprowadzany wysokiej klasy urządzeniem IPL. 

 

Do najskuteczniejszych obecnie urządzeń zamykających tego typu zmiany naczyniowe należą:

Nordlys z submilisekundowym impulsem, I2PL Ellipse oraz VPL Energist Ultra.

 

 

Użycie niskiej jakości urządzenia IPL wiąże się z:

  • znikomą skutecznością
  • większą bolesnością zabiegu
  • niższym profilem bezpieczeństwa

 

Ważna jest również właściwa terapia kosmetyczna, czasami i farmakologiczna i eliminacja czynników wywołujących rumieniec.

Otyłość (uogólniony nadmiar tkanki tłuszczowej)

Zaburzenie które powstaje na skutek nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Przyczyną otyłości jest nadmiar spożywanych kalorii, wpływ mają również tendencje genetyczne i brak ruchu. Jakiekolwiek terapie dietetyczne muszą być poprzedzone wizytą lekarską, która ma na celu próby ustalenia co jest przyczyną otyłości- hormonalne określenie jaki jest nadmiar tkanki tłuszczowej, wykonanie ewentualnych badań, następnie w konsekwencji przepisanie odpowiedniej, indywidualnej terapii dietetycznej. Otyłość jest problemem coraz częściej dotykającym naszą populację i nie poddaje się tak łatwo leczeniu. Jej leczenie wymaga ścisłej współpracy między lekarzem a pacjentem. Często zalecana jest też współpraca z psychologiem.

Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej

Polega na nadmiernym miejscowym odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Najczęściej dotyczy bioder, ud, brzucha, podbródka. Do korekcji zlokalizowanego nadmiaru tkanki tłuszczowej stosowane są głównie dwie metody:

- lipoliza iniekcyjna

- liposukcja (gabinet chirurgiczny)

Lipoliza iniekcyjna jest metodą medycyny estetycznej polegającą na wstrzykiwaniu w tkankę tłuszczową roztworu fosfatydylocholiny i deoksycholatu. Roztwór ten uszkadza tkankę tłuszczową. Przez około 8 tygodni organizm wchłania uszkodzoną tkankę. Po zabiegu przez kilka dni utrzymuje się bolesność, a do 2 tygodni – obrzęk. Efekt pojawia się po około 2 miesiącach. Metoda zalecana do leczenie mniejszych okolic.

Liposukcja jest metodą z wyboru, gdy należy usunąć większą objętość tkanki tłuszczowej. Obecnie najbezpieczniejsze formy liposukcji to: liposukcja ultradźwiękowa drugiej generacji (Vaser) oraz nowe generacje laserów (np. SmartLipo MPX).

Blizny i Rozstępy

a) blizny to zmiany skórne, które powstające w miejscu urazu mechanicznego lub oparzenia z tkanki łącznej włóknistej, zastępując w procesie gojenia uszkodzoną tkankę.

b) rozstępy to zmiany powstające w skórze o charakterze blizny, pojawiają się w okresie dojrzewania, w ciąży, przy zaburzeniach hormonalnych i przy dużych zmianach wagi ciała. Powstają w wyniku uszkodzenia komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu, pośladkach.

Oba rodzaje zmian są trudne w leczeniu. Stosowane są podobne metody terapeutyczne.

Obecnie najskuteczniejsze jest leczenie z użyciem laserów. W zależności od problemu stosowane są różne typy laserów frakcyjnych lub lasery ablacyjne.

Ponadto stosowane są takie metody jak okłuwanie (np. DermaPen), mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, peelingi, mikrodermabrazja, dermabrazja itd.

W przypadku zagłębień stosowane są również różne rodzaje wypełniaczy.

Cellulit

Cellulit (mylnie nazywany tzw. skórką pomarańczową będącą jednym z etapów powstawania cellulitu) to zaburzenie dotyczące tkanki podskórnej, skóry oraz krążenia. Najczęściej dotyczy okolic bioder, ud, pośladków i jest efektem zaburzeń makro i mikro krążenia. W konsekwencji prowadzi to do rozrostu tkanki łącznej, która przerasta tkankę tłuszczową przez kolejne etapy doprowadza do powstania skóry „materacowej”. W końcowych etapach można w tkance podskórnej wyczuć guzki.

Powstawaniu cellulitu sprzyjają zaburzenie krążenia żylnego, niepoprawna postawa, nieodpowiednia dieta i siedzący tryb życia. Cellulit nie musi się wiązać z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

W leczeniu najważniejsze jest zapobieganie oraz zastosowanie odpowiedniej terapii. Wśród metod medycyny estetycznej zwalczających cellulit do najskuteczniejszych należą:

- metody drenażu, z których najpopularniejszą jest obecnie technologia LPG – Endermologie

- połączenie różnych metod drenażu z podgrzewaniem tkanki podskórnej za pomocą fal radiowych, podczerwieni, czy ultradźwięków. Obecnie najlepsze dane naukowe posiadają urządzenia z platformy Vela – VelaShape i VelaSmooth. Dobrą opinią cieszy się również urządzenie Venus Freeze.

- wyjątkowo skuteczne w leczeniu cellulitu są zabiegi lipolizy iniekcyjnej

- ponadto stosuje się – mezoterapię, karboksyterapię i wiele innych metod.

Najlepsze efekty daje łączenie różnych uznanych metod leczenia cellulitu.

Trądzik

Trądzik to choroba skóry, której początek występuje w wieku młodzieńczym, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych (nadmiernej stymulacji androgenowej) dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych (łojotoku). Produkowany łój zatyka ujścia mieszków co objawia się stanem zapalnym i bakteriami. Objawem trądziku są zaskórniki i grudki. Zaawansowane leczenie trądziku powinno być pod nadzorem lekarza i to lekarza dermatologa. Nieleczony trądzik może doprowadzić do infekcji i powstania blizn potrądzikowych.

Najskuteczniejszą formą terapii jest obecnie zażywanie izotretinoiny.

Zabiegi IPL o impulsach rozpoczynających się w ultrafiolecie (około 420 nm) są dobrym uzupełnieniem terapii trądziku u osób z komponentą bakteryjną.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą na podłożu naczyniowym. Jest on jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, ograniczoną zazwyczaj do środkowej części twarzy o niejednolitym zespole objawów i o różnej etiologii. Dotyczy głównie osób w wieku dojrzałym, częściej kobiet niż mężczyzn. Przebieg choroby jest przewlekły z okresami zaostrzeń i remisji. Charakteryzuje się występowaniem teleangiektazji, zmian rumieniowych, grudkowych, krostkowych, a czasem zmian przerosłych, guzowatych i ocznych.

Obecnie jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym uciążliwym schorzeniem jest regularne przeprowadzanie zabiegów zamykających naczynia krwionośne, najlepiej wysokiej klasy urządzeniem IPL.

Łysienie

Łysienie jest zaburzeniem o różnej etiologii, dotyczącym obu płci. W przypadku najczęstszego problemu – łysienia androgenowego u mężczyzn medycyna estetyczna może oferować tylko profilaktykę w postaci mezoterapii. Najskuteczniejszą formą leczenia tego typu łysienia jest przeszczep włosów. Odmiennie wygląda sprawa kobiet – w różnym typach łysienia uzyskujemy bardzo dobre efekty odrostu włosów za pomocą mezoterapii. Najlepsze efekty daje zastosowanie osocza bogatopłytkowego.

 

Dekolt

Odmładzanie dekoltu jest utrudnione ze względu na jego dużą powierzchnię. Starzenie się dekoltu jest często zależne od ekspozycji na promienie słoneczne, od rozmiaru biustu etc. Podstawowymi objawami są:

- przebarwienia

- rozszerzone naczynka

- promieniście idące w górę zmarszczki

- sucha, wiotka skóra

Najczęściej stosowane zabiegi to:

- zabieg IPL: Zabieg ten usuwa przebarwienia, zamyka naczynka krwionośne i poprawia fakturę skóry

- laser frakcyjny: Zabieg wzmacnia skórę, usuwa przebarwienia

- wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym: zabieg zmniejsza zmarszczki dekoltu

Powieki

Odmładzanie powiek jest trudne, dlatego warto dbać o jakość skóry zanim pojawią się poważne objawy starzenia się skóry. Najważniejsze aspekty profilaktyki:

- unikanie solarium

- stosowanie filtrów UV

- odpowiednia pielęgnacja (np. krem z retinolem)

- zabiegi medycyny estetycznej profilaktyczne, np. powtarzane cyklicznie delikatne zabiegi laserem frakcyjnym, lub serie zabiegów z osoczem bogatopłytkowym.

W przypadku pojawienia się objawów starzenia się skóry powiek można stosować następujące procedury:

- toksyna botulinowa (Botox, Azzalure, Bocouture) – usuwa tzw. kurze łapki

- lasery frakcyjne – wzmacniają skórę, zmniejszają tendencję do marszczenia się

- mezoterapia kwasem hialuronowym – zwiększa nawilżenie skóry

- termolifting – zwiększa napięcie skóry

- wypełnianie kwasem hialuronowym – wypłycanie tzw. dolin łez

- lifting chirurgiczny – w przypadku istotnego nadmiaru skóry lift chirurgiczny jest najskuteczniejszym zabiegiem korekcyjnym.

Epilacja - usuwanie niechcianego owłosienia

Laserowe usuwanie niechcianego owłosienia jest obecnie najwygodniejszą formą walki z tym problemem. Przeprowadzenie serii 4-6 zabiegów w odstępach kilkutygodniowych (zależy od leczonej okolicy) daje trwały efekt usunięcie większości włosów. Co kilka lat warto przeprowadzić zabieg przypominający, ponieważ mogą pojawiać się pojedyncze włosy.

W przypadku nadmiernego owłosienia związanego z zaburzeniami hormonalnymi (np. zespół PCO) lub fenotypem, np. wąsik u kobiety, liczba wymaganych zabiegów jest co najmniej 2-krotnie większa.

Jakie są zalety tego zabiegu?

- brak podrażnień po goleniu

- brak problemu z wrastającymi włosami

- brak konieczności „hodowania” włosów na zabieg z woskiem.

Jakie zabiegi polecamy?

Według badań klinicznych najlepsze obecnie urządzenia służące do epilacji to: lasery diodowe i IPL drugiej generacji Ellipse.

Czego nie polecamy?

Nie polecamy tzw. gabinetów taniej epilacji. W większości tego typu gabinetów stosowane urządzenia to tanie chińskie IPL. Nie jest rzadkością konieczność przeprowadzania ponad 20 zabiegów, co przestaje być tanią epilacją….

Powieki

Obecnie medycyna estetyczna nie oferuje zabiegów powiększających piersi. Preparat kwasu hialuronowego Macrolane obecnie został wycofany przez producenta ze wskazania „powiększanie piersi”. Obecne na rynku preparaty reklamowane jako służące do powiększania piersi nie są przez nas polecane.

Również nie polecamy zabiegów unoszenia piersi za pomocą nici.

Obecnie najlepszą formą powiększania, bądź unoszenia piersi są zabiegi chirurgiczne.